Ostrov Kopara a polostrov v Rogoznici


Mestečko Rogoznica v Chorvátsku má veľmi atraktívnu lokalitu. Nachádza sa na polostrove a aj ostrove Kopara. Vhodná klíma a more sa pričinili k tomu, že sa tu už v minulosti usadilo obyvateľstvo, ktoré tu žije dodnes. Poďme si teda bližšie predstaviť polostrov a ostrov mesta Rogoznica:

Ostrov Kopara v Rogoznici

Rogoznica na polostrove:

Ak už si zoberieme Rogoznicu a jej časť, ktorá sa nachádza na polostrove, nejde o nejako silne zastavané územie. Severné územie polostrova je minimálne zaľudnené a pokryté prevažne borovicovým lesom. Najzaujímavejšia časť polostrova v Rogoznici je práve jeho stredná časť. Nájdeme tu tri pekné pláže – Crljina, Miline a pláž Šepurine. V tejto časti nájdeme aj prístav Marina Frapa a na rozhraní strednej a južnej časti aj jazero Dračie oko. Južná časť polostrova je najmenej dotknutá človekom. V tejto časti nájdeme pláž Gradina.

Rogoznica na ostrove Kopara:

Pokiaľ prejdeme cez strednú časť polostrovnej časti mesta smerom na juh, dostaneme sa k ostrovu Kopara. Aj keď ide o ostrov, nie je problém dostať sa pešo a ani autom k nemu. V 19. storočí bol polostrov s ostrovom spojený násypom. Ostrovná časť chorvátskej Rogoznice je zaujímavá. Nájdeme tu 4 nádherné pláže – Račice, Art, Gornji Muli a Kopara. Nachádzajú sa tu aj ubytovacie zariadenia, kaviarne a reštaurácie. Príroda je tu veľmi pekná a z veľkej časti je človekom nedotknutá.