Jazero Dračie oko


Zaujímavým úkazom v Rogoznici na polostrove Gradina je jazero Dračie oko. Na niektorých mapách ho nájdete pod označením „Zmajevo oko“ alebo „Majevo oko“. Jazero je hlboké 15 metrov a jeho rozloha je približne 8000 m². Vzniklo asi pred 10 000 rokmi, keď skončila doba ľadová a more stúplo približne o 100 metrov.

Jazero Dračie oko v Rogoznici

Jazero má strmé zrazy a nie je spojené s morom. Nachádza sa v ňom slaná voda a môžeme v ňom pozorovať príliv a odliv. Spodná voda a pukliny v jazere sa zaslúžili o to, že voda v ňom má morský charakter. Zaujímavosťou Dračieho oka je to, že v spodnej časti jazera nie je kyslík a nežijú tam žiadne živočíchy. Vo vrchnej časti jazera však kyslík je, čo prináša život do vrchnej časti jazera. Približne raz za 30 rokov sa stane, že sa jazero „uvarí“ a zomiera s ním aj život. Uvoľní sa síra, ktorá na povrchu uzavrie prístup ku kyslíku. To, že ryby a morské živočíchy v priebehu niekoľkých rokov zomierajú, začína sa o jazere šíriť legenda o drakovi.

Rogoznica - jazero Dračie oko

O jazere Dračie oko sa hovorí, že kedysi bola pod ním úrodná pôda, ktorá patrila trom bratom. Jeden z nich však oslepol a povedal ďalším dvom bratom, aby úrodu spravodlivo rozdelili. Ak sa tak nestane, tak ich potrestá. Zdraví bratia sľúbili slepému, že úrodu spravodlivo rozdelia. Nestalo sa tak a slepého brata okradli a tým sa úrodná pôda spolu s dvoma bratmi prepadla a vzniklo tam jazero. Od tej doby na dne jazera žije drak, ktorý svojim dychom otravuje jazero a preto tam nežijú žiadne ryby a ani iné morské živočíchy.